|
Psychoterapia to specjalistyczna metoda leczenia polegająca na celowym stosowaniu zaprogramowanych oddziaływań psychologicznych. Jest procesem niesienia pomocy, w którym wykorzystuje się wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne psychoterapeuty. Zasadniczy cel psychoterapii to:
- redukowanie objawów chorobowych,
- zdrowie psychiczne,
- rozwój osobowości.
Podstawowym środkiem leczenia wykorzystywanym w psychoterapii, w sposób zamierzony, jest powstający między pacjentem a terapeutą związek - relacja psychoterapeutyczna.
Psychoterapia to rodzaj szczególnego spotkania dwóch osób; cierpiącego człowieka, pragnącego wsparcia i pomocy w rozwiązaniu jego trudności, oraz terapeuty, wyposażonego w wiedzę, doświadczenie i umiejętność empatyzowania w dialogu z drugą osobą.
Psychoterapia to przede wszystkim relacja dwóch osób i choć wydawać by się mogło, że jest ona zwykłą rozmową to jednak w czasie jej trwania zachodzi wiele istotnych, z punktu widzenia psychoterapeuty, zdarzeń. Są to przede wszystkim:
- wydarzenia zachodzące w relacji między pacjentem a terapeutą,
- opór przed zmianą ujawniany przez pacjenta, choć zgłosił się na psychoterapię, by się zmienić,
- zdobywanie przez pacjenta nowej wiedzy o sobie, pozbywanie się przez pacjenta wewnętrznych napięć i uczenie nowych zachowań oraz umiejętności.
Badania wskazują, że osoby zgłaszające się na psychoterapię w celu rozwiązania swoich problemów nie tylko uzyskują pomoc, której poszukiwały, ale także odniosły inne korzyści:
- polepszyły zdolności tworzenia związków z innymi ludźmi,
- nauczyły się radzenia sobie z codziennym stresem,
- zwiększyły poziom zadowolenia z życia,
- zaczęły lepiej rozumieć samych siebie,
- wzrosła im pewność siebie i samoocena.
Bez względu na wyznawany paradygmat, stosowane techniki i metody psychoterapia jest procesem autorskim danego psychoterapeuty.
Psychoterapia to pomoc człowiekowi w dostępie do jego życia, tak by stało się zgodne z jego oczekiwaniami.
|
|